Reklama

Kulturowy tygiel

Kulturowy tygiel

04.03.2013
Czyta się kilka minut
5. Marc Ouellet, Kanada
Fot. Vandeville Eric / ABACAPRESS.COM / EAST NEWS
A

Atutem kanadyjskiego papabile jest różnorodność doświadczenia Kościoła: od prostej religijności robotniczej prowincji Kanady, przez lata pracy w różnych krajach, aż po spojrzenie z perspektywy Rzymu.

Kard. Marc Ouellet był arcybiskupem Québecu i prymasem Kanady niespełna 8 lat. Od 2003 r. jest kardynałem, a od 2010 r. – prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Mimo że dużą część kapłańskiego i biskupiego życia spędził w Rzymie, Montrealu czy w mieście Québec, jego duchowa genealogia łączy się z doświadczeniem dorastania w niewielkiej miejscowości La Motte, kilkaset kilometrów na północ od montrealskiej metropolii. W 2011 r. miejscowość tę zamieszkiwało 457 osób, a w roku 1944, gdy się urodził, prawdopodobnie mieszkańców było dużo więcej.
Marc pochodzi z wielodzietnej rodziny, w której przyszło na świat (licząc wraz z nim) ośmioro...

4231

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]