Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

31.01.2022
Czyta się kilka minut
25–31 stycznia
M

MUZYKA MYSZY

Czesko-polsko-francusko-słowacka produkcja „Nawet myszy idą do nieba” ma szansę na nagrodę francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej w kategorii najlepszy film animowany. Walczy także w dwóch kategoriach o Czeskie Lwy – jury doceniło muzykę, której twórcą jest polski kompozytor Krzysztof A. Janczak.

PRZECZAROWUJĄC ŚWIAT

Monumentalna praca Małgorzaty Mirgi-Tas, złożona z dwunastu wielkoformatowych tkanin, zostanie zaprezentowana w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Układ, forma i motywy dzieła nawiązują do słynnego „kalendarzowego” cyklu fresków z renesansowego Palazzo Schifanoia w włoskiej Ferrarze.

ENIGMA W POZNANIU

Polską replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zbudowaną w początkach lat 40. we Francji, oglądać można aż do lata w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma. To jedyny publicznie dostępny eksponat tego rodzaju.

JAZZ NA KALATÓWKACH

W Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystawiono zdjęcia fotografa Andrzeja Dąbrowskiego. Obejrzeć można m.in. pierwszy Jazz Camping w schronisku na Kalatówkach w 1959 r., a także festiwale Jazz Jamboree lat 60. i portrety światowej sławy jazzmanów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]