Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

26.11.2018
Czyta się kilka minut
19 – 25 listopada
Z

Zawracanie gitary

„Czy mógłby Pan pomóc w przekazaniu przesłania pełnego współczucia dla zwierząt, ustanawiając 21 listopada – dzień urodzin Isaaca Singera – jego oficjalnym świętem?” – napisał Paul McCartney w liście do Pawła Kukiza, znanego miłośnika polowań.

Przeciąganie struny

Słynnemu wiolonczeliście podczas odprawy na Okęciu odebrano zapasowy zestaw strun, uznając je za narzędzie zagrażające współpasażerom. Amit Peled był solistą koncertu otwierającego festiwal celebrujący 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Podczas tamtego wieczoru nikt nie ucierpiał.

Połykanie książek

Gdy pracownicy warszawskiego lotniska unieszkodliwiali wiolonczelistę, rosyjscy celnicy przeglądali zamawiane w internecie książki. Rosyjskiej granicy nie mogą przekroczyć publikacje, które „propagują pewne poglądy”, stanowią „zagrożenie dla moralności” oraz „godzą w interesy gospodarcze Federacji”.

Robienie koło pióra

Zagrożeniem dla moralności była prezentowana w olsztyńskiej Galerii Dobro wystawa grupy Zbiorowy. Na wernisażu okazało się, że namalowany na jednej z prac orzeł posiada fallusa. Posłowie i radni PiS nie kryli oburzenia. Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Hokus-pokus

Żołnierze wyklęci mają już swoją kładkę w Ostrołęce. Obiekt liczy 50 metrów długości, waży 50 ton i umożliwia przejście na drugą stronę ulicy z pomocą windy.

Hocki-klocki

Na pierwotnej warstwie farby i werniksu „Studium głowy i złożonych rąk młodego mężczyzny na przykładzie modlącego się Chrystusa” Rembrandta znaleziono dwa odciski palców. Dzieło zostanie zlicytowane 5 grudnia w Londynie. Dom aukcyjny Sotheby’s przekonuje, że odciski „niemal na pewno” należą do artysty. Na szczęście nie zachowały się żadne inne odciski palców mistrza, które można byłoby porównać z tymi na obrazie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]