Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.10.2018
Czyta się kilka minut
2–8 października
SOTHEBY’S / BEEM / EAST NEWS
N

NISZCZARKA

Wylicytowany w domu aukcyjnym Sotheby’s na 1,2 mln euro obraz ­Banksy’ego uległ samozniszczeniu po tym, gdy wybrzmiał pieczętujący jego zakup dźwięk galeryjnego młotka. „Dziewczyna z balonem” wyfrunęła na oczach świata przez zamontowaną w ramie obrazu niszczarkę do papieru, ustanawiając swoisty precedens w świecie kolekcjonerów. Niszczarkę zamontował sam artysta.

CZARTORYSCY

Aktualna wartość Banksy’ego jest dziś równie dyskusyjna jak to, czy wytransferowanie z Polski do Lichtensteinu przez Fundację Czartoryskich 90 mln euro – ze sprzedaży w 2016 r. Skarbowi Państwa zbiorów fundacji, w tym „Damy z łasiczką” – było zgodne z prawem i statutem fundacji. Na wniosek ministerstwa kultury sprawę ma badać prokuratura.

SUKIENNICE

Mniejszymi kwotami operowano na licytacji kramów w krakowskich Sukiennicach. Chętnych do handlowania tam rękodziełem było pół setki. Nowa najemczyni zwolnionego przez Cepelię miejsca zapłaci za wynajem 40 tys. zł miesięcznie. Poprzednia licytacja ofert najmu kramu odbyła się w 1994 r.

TYTUS

Ukazała się nowa księga przygód Tytusa, Romka i A’Tomka, poświęcona ­100-leciu odzyskania niepodległości. 95-letni autor Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel” obiecuje, że to nie ostatni tom popularnej serii.

JUBILEUSZ

Trochę młodsza od „Papcia Chmiela” jest łódzka Szkoła Filmowa, która zainaugurowała jubileuszowy 70. rok akademicki.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]