Kto tu jest nieomylny: głosy
zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego"
List Hansa Künga przypomina mi dokumenty PRL--owskiej propagandy. Posługiwanie się przez autora przymiotnikiem "reakcyjny" jest bardzo charakterystyczne. Küng powtarza z nieukrywaną satysfakcją wszystkie oskarżenia wobec Benedykta XVI, które nagłaśniają media. Autor w kilku punktach krytykuje nie tyle osobę papieża, co raczej nauczanie Kościoła (np. w kwestii interkomunii czy etyki małżeńskiej).
Czynienie zarzutu z faktu, że Benedykt XVI jest wierny doktrynie katolickiej, ociera się o groteskę. Ponadto w liście znajdujemy wezwanie biskupów do nieposłuszeństwa papieżowi oraz zachętę dla księży, by zignorowali ślubowanie celibatu. Taki manifest jest w gruncie rzeczy nawoływaniem do schizmy w Kościele. To nic nowego. Hans Küng kontestuje od lat znaczenie urzędu papieskiego oraz kwestionuje...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]