Reklama

Kto się gniewa

Kto się gniewa

30.01.2012
Czyta się kilka minut
Najnowsza literatura dziecięca każe swoim bohaterom przeżywać silne emocje. Jak sobie z tym radzą? I jak radzimy sobie my: czytający rodzice oraz ich dzieci?
Z

Zacznijmy od początku. „Patrz – idzie Maks” – to zdanie pojawia się na pierwszej stronie każdej z książeczek o chłopczyku z pieluchą i smoczkiem z kultowej serii wydawanej przez Zakamarki. Powiedzenie „Patrz...” to podstawowy gest służący komunikacji. „Patrz, kotek pije” – wskazujemy, nazywamy. Barbro Lindgren i Eva Eriksson zwracają się do czytelnika tak jak tata i mama, bezpośrednio, z nastawieniem na kontakt. Dalej „Maksy” głoszą, w zależności od odcinka: „Maks zły”, „Maks się boi”, „Maks się cieszy”, a nawet „mama zła”. Nazywają emocje, tak samo jak ludzi, przedmioty i zwierzęta. Bo przecież nazywanie emocji nie zawsze jest łatwe.

Król jest nagi

„Patrz, to miś”: Stina Wirsén, której książki publikuje w serii „Edukacja emocjonalna” wydawnictwo Stentor, na otwarcie używa tego samego gestu, co duet Lindgren/Eriksson. Miś przypomina Maksa, jest...

7682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]