Reklama

Książki miesiąca

Książki miesiąca

26.09.2011
Czyta się kilka minut
Dag Solstad, Jedenasta powieść, osiemnasta książka, przeł. Dorota Polska, Wyd. Smak Słowa, Sopot 2011.
G

Gdybyśmy chcieli wskazać najwierniejszego i najoryginalniejszego ucznia Gombrowicza, należałoby go szukać nie nad Wisłą, lecz w Norwegii. Po udanej "Nocy profesora Andersena" i wymagającym "Patynozielonym!" Smak Słowa prezentuje nam już trzecią świetną i wstrząsającą powieść Daga Solstada o grze, rolach społecznych, maskach i formach. Starzejący się urzędnik nie potrafi się pogodzić z nudą, nijakością i "oczywistością" egzystencji. Usilnie pragnąc kolejnej radykalnej odmiany, decyduje się na realizację eksperymentu ze swoim ciałem w roli głównej...

Thomas Bernhard, Wycinka. Ekscytacja, przeł. Monika Muskała, Czytelnik, Warszawa 2011.

W tomie rozmów z Kristą Fleischmann austriacki pisarz wspominał, że nie mógł napisać "Wycinki" tak spokojnie jak klasycznej prozy, ponieważ "gdy człowiek tylko siada, już jest wzburzony samym pomysłem, a kiedy zaczyna pisać, to już wzburza go styl". Pomysł ten polega na wściekłym, pełnym żółci i nienawiści, opisie jednej z wiedeńskich "artystycznych kolacji". Innymi słowy: Bernhard bezlitośnie, choć z maestrią i ironią, atakuje "salony". Zgaduję, że wielkim szacunkiem cieszy się ten obsesyjny monolog także w redakcji tygodnika "Uważam Rze".

Ferdinand von Schirach, Przestępstwo, przeł. Jakub Ekier, W.A.B., Warszawa 2011.

Do bestsellerów podchodzę często jak pies do jeża, więc pół miliona sprzedanych egzemplarzy w Niemczech nie wróżyło najlepiej. Nic bardziej mylnego. Precyzyjnie skonstruowany zbiór 11 brutalnych (może nawet tabloidowych), ale, chcemy tego czy nie, niezwykle wciągających i treściwych opowiadań o przestępstwach, śledztwach i procesach napisany przez prawnika, który prowadził obronę w ponad 700 postępowaniach karnych. Zgrabne połączenie bezdusznych kronik kryminalnych i krzykliwych newsów z tym, co najbardziej lubimy w klasycznych opowiadaniach gatunku. Coś jakby "Proces" Kafki w stylu pop.

Gottfried Benn, Mózgi i inne nowele, przeł. Sława Lisiecka, PIW, Warszawa 2011.

Ekspresjonistyczne opowiadania Benna to propozycja dla miłośników prozy eksperymentalnej, gęstej, trudnej, pełnej symboli i intertekstualnych odniesień. "Bohater" "Mózgów" jest lekarzem, który nie radzi sobie z rzeczywistością, choć wciąż podejmuje próby, by dostosować się do "reszty świata". Zamiast konwencjonalnej fabuły, postaci i dialogów, Benn konfrontuje nas z "odurzającym językiem wizji i halucynacji". Można się tymi kunsztownymi zdaniami rozkoszować i strona po stronie cierpliwie przez nie przedzierać, ale równie dobrze - odrzucić i uznać za niestrawny bełkot.

Joseph Conrad, Jądro ciemności, przeł. Magda Heydel, Wyd. Znak, Kraków 2011.

Umieszczenie arcydzieła Conrada pośród "książek miesiąca" to obelga dla jednego z najważniejszych i najczęściej komentowanych opowiadań XX wieku, ale koniecznie trzeba wspomnieć o nowym, uwspółcześnionym i "żywym" przekładzie "Jądra ciemności", którym Magdalena Heydel zdeklasowała nieprecyzyjne tłumaczenie Anieli Zagórskiej. Wyprawa z Marlowem w górę rzeki oraz spotkanie z Kurtzem po raz kolejny okazują się wielkim lekturowym przeżyciem. Dodatkowe brawa dla Heydel za rzetelne posłowie, w którym pisze także o krytycznych (m.in. postkolonialnych i feministycznych) odczytaniach dzieła.

Grzegorz Wysocki jest krytykiem literackim, redaktorem działu Książki w Wirtualnej Polsce, felietonistą "Dwutygodnika". Publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]