Reklama

Książę na Hrad

Książę na Hrad

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Czesi wybierali prezydenta – po raz pierwszy bezpośrednio, więc ostatni weekend u południowych sąsiadów był pełen emocji.
C

Co innego zdać się na parlament i kuluarowe podchody, a co innego samemu iść do urn. Frekwencja była więc wysoka (ponad 60 proc., choć liczono na wyższą). I oto zaskoczenie: z pierwszej tury zwycięsko wyszedł nie tylko faworyt, lewicowy ekspremier Milosz Zeman, ale też „czarny koń”, minister spraw zagranicznych książę Karol Schwarzenberg. Zeman, polityk zręczny i znany z niewyparzonego języka, był pewniakiem. I sądził, że w drugiej turze, za dwa tygodnie, zmierzy się z Janem Fischerem – również ekspremierem, tyle że pozbawionym charyzmy, z którym łatwo by sobie poradził.

Teraz przyjdzie mu stanąć w szranki ze Schwarzenbergiem, pewnym siebie i również nieprzebierającym w słowach. Różnica głosów między nimi wyniosła ok. 40 tys., czyli tyle co nic. Na Schwarzenberga zagłosowali młodzi, wykształceni wyborcy z wielkich miast i to najwyraźniej ich wielka mobilizacja zaważyła na...

1918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]