Reklama

Ksiądz czy duchowny

Ksiądz czy duchowny

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Na pozór chodzi tylko o literę, którą jedni wstawiają, a inni opuszczają. Ale różnica między słowami "duchowe" a "duchowne" jest ogromna. Dlatego spór dotyczy zarówno duchownych, jak i wszystkich, którym bliskie są sprawy ducha.
J

Jezuita ks. Jakub Kołacz w haśle "ćwiczenia duchowe" ("Słownik języka i kultury jezuitów", Kraków 2006) dzielącą jego współbraci kwestię nazewnictwa - "ćwiczenia duchowe" versus "ćwiczenia duchowne" - łatwo rozstrzyga. Czytamy, że określenie "duchowe" jest niepoprawne. Autor pisze, że przed kilku laty "grupa osób związanych z działalnością jezuickich centrów duchowości doszła do wniosku, że określenie »duchowne« może kojarzyć się bardziej z »duchownym« niż z »duchem«, stąd zrodził się pomysł wykreowania nowej terminologii". Dalej spotykamy kolejną ocenę: "z punktu widzenia poprawności językowej obie formy są dopuszczalne, o czym wydają się nie wiedzieć zwolennicy nowej nazwy, którzy dodatkowo posługują się argumentem słowotwórczym, w tym przypadku raczej błędnym i nie do końca przemyślanym".

A na czym polega propozycja autora hasła? Wysuwa jeden argument -...

10366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]