Reklama

Ludzie pokorni

14.05.2016
Czyta się kilka minut
Z dala od medialnych newsów powstaje nowa religijna jakość. Ruch rekolekcyjny, niczym wzbierająca podziemna rzeka, coraz bardziej kształtuje polskich katolików. Oto druga część „Tygodnikowej” mapy polskiego Kościoła.
Widok ze wzgórza tynieckiego Fot. Marek Wiśniewski / FORUM
N

Na początku jest krótki czas ulgi – uff, nareszcie cisza i spokój. Ale potem zaczyna powracać i wyłazić na wierzch masa rzeczy i spraw z życia, jak się okazuje, stale obecnych, choć przykrytych w zabieganiu codzienności. Trzeba się z nimi skonfrontować. I powoli nabierać dystansu, rozróżniać, co ważne, co nie. Siedzisz sobie na tym wzgórzu wśród drzew, słyszysz z daleka szum autostrady i zaczynasz dostrzegać – skąd i dokąd tak pędzisz. I patrzysz na to z pytaniem: po co?

Tak swój trzykrotny już pobyt w klasztorze kamedułów na krakowskich Bielanach opisuje Piotr, pracownik akademicki, mąż i ojciec. Ostatni raz mieszkał na Bielanach przez tydzień. Zafundował sobie tę „przerwę” w codzienności na swoje 40. urodziny.

– Kameduli nie prowadzą kierownictwa czy towarzyszenia duchowego – zapewniają przestrzeń odosobnienia, ciszy i modlitwy – opowiada. – Mieszka się w domu gości,...

15559

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]