Ładowanie...
Kryzys jest dla nas szansą (PL)
Michał Bardel, Grzegorz Jankowicz: Wiele lat temu wspólna waluta europejska miała się stać skutecznym narzędziem wspomagającym integrację państw Unii. Euro przedstawiano jako materialny wyraz Duszy Europejskiej, która jednoczy całą strukturę geopolityczną. Niemniej struktura ta obecnie jest sparaliżowana: nie możemy już dłużej roztrząsać problemu Duszy Europejskiej, ponieważ wydaje się, że jej materialny wyraz sam stał się problemem. Czy możliwe jest jeszcze ukazywanie euro w kategoriach narzędzia integracji?
Hans-Gert Pöttering: Oczywiście, że tak. Trzeba podkreślić, że każdy okres historyczny ma swoje wyzwania. W 1954 r. wielki projekt wspólnej europejskiej armii poległ za sprawą Francji. Później, w latach 60., nasi francuscy partnerzy odrzucili głosowanie większością w Radzie EWG, w związku z czym nastąpił czas Politik des leeren Stuhls...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]