Reklama

Kronika wojennego Krakowa

Kronika wojennego Krakowa

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Edward Kubalski: NIEMCY W KRAKOWIE. Dziennik 1 IX 1939 - 18 I 1945 - ta książka ukazała się niemal równocześnie z otwarciem w Fabryce Schindlera przy Lipowej muzeum poświęconego dziejom Krakowa pod okupacją hitlerowską. Świetną ekspozycję muzealną warto skonfrontować z cennym dokumentem, dotąd niepublikowanym.
E

Edward Kubalski (1872-1958), prawnik, wieloletni sekretarz w krakowskim Magistracie, działacz "Sokoła" i społecznik, zapiski swoje prowadził regularnie przez całą wojnę. Z zacięciem kronikarza notował zarówno doniesienia z frontów toczącej się wojny, jak i najdrobniejsze szczegóły codzienności okupowanego miasta, którego zresztą nie opuszczał. Bystry obserwator, dzięki pracy w Magistracie przyglądał się z bliska działaniom władz niemieckich. Równocześnie słuchał - jak wszyscy Polacy nielegalnie - radia Londyn i śledził działalność rządu na emigracji. Czytał prasę niemiecką i polskie "gadzinówki", ale miał też dostęp do publikacji konspiracyjnych. Nie gardził ani krążącymi wśród ludzi dowcipami, ani plotkami, choćby najbardziej fantastycznymi. Zaznaczał swój dystans do nich, słusznie jednak uważał, że można je traktować jak barometr społecznych nastrojów i stanu ducha.

...
4127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]