Reklama

Kronika

Kronika

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Władysław Bartoszewski: 1859 DNI WARSZAWY - budzący respekt samymi już rozmiarami tom stanowi trzecie, poszerzone wydanie dzieła, które jest nie tylko jednym z największych dokonań Władysława Bartoszewskiego - historyka, ale i jedną z najważniejszych pozycji traktujących o Polsce pod okupacją hitlerowską. Dzień po dniu prowadzona kronika jawnego i tajnego życia wojennej Warszawy przynosi niewiarygodnie wielką liczbę informacji - a przy tym wciąga niczym sensacyjna powieść.
T

Tytułowe 1859 dni obejmuje "trzydzieści dni września 1939 roku, tysiąc siedemset sześćdziesiąt sześć dni okupacji i sześćdziesiąt trzy dni Powstania Warszawskiego". Materiał do tej monumentalnej kroniki Władysław Bartoszewski zbierał długo, ukazać się mogła jednak dopiero w roku 1974 - władze polityczne, które w Peerelu decydowały o kształcie planów wydawniczych, przez kilka lat nie chciały się zgodzić na jej publikację. Nakład sprzedano spod lady, ale wznowienie nastąpiło dopiero po dekadzie. Obecna edycja, pierwsza bez ingerencji cenzorskich, została przejrzana i uzupełniona przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta.

"Konstrukcja rocznikarska owych sześćdziesięciu dwu miesięcy - pisał we wstępie do pierwszego wydania Aleksander Gieysztor, wielki historyk, a zarazem zwierzchnik autora w strukturach Armii Krajowej - dąży do swoistego kontrapunktu, polegającego na...

3918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]