Krajobraz po powodzi

Rzeka danych generowanych przez ludzkość płynie coraz szerszym strumieniem, a nauka i biznes uzależniają się od jej analizy. Jakie miejsce w tym cyfrowym świecie pozostało dla człowieka?

Reklama

Krajobraz po powodzi

Krajobraz po powodzi

19.08.2019
Czyta się kilka minut
Rzeka danych generowanych przez ludzkość płynie coraz szerszym strumieniem, a nauka i biznes uzależniają się od jej analizy. Jakie miejsce w tym cyfrowym świecie pozostało dla człowieka?
Archiwa amerykańskiego wywiadu lotniczego zawierające miliony fotografii czekających na digitalizację. Moreno Valley, Kalifornia, 2014. ZUMA PRESS / FORUM
D

Dane zbieramy, od kiedy istnieje pismo: notujemy daty chrztu i małżeństwa, tworzymy kroniki historyczne, spisujemy transakcje handlowe. Do niedawna ich archiwizacja na piśmie napotykała na poważne ograniczenia – koszty papieru i samego zapisu na nim danych (także drukiem), ale technologia cyfrowa zmieniła wszystko.

Największa biblioteka świata, Biblioteka Kongresu, przechowująca 16 milionów książek, wymaga około 10 TB (terabajtów) pamięci – a nośniki o takiej pojemności kosztują dzisiaj około tysiąca złotych. Przesyłanie i zapisywanie danych, a nawet ich zbieranie – z kamer, sensorów, kas sklepowych – jest dziś całkowicie zautomatyzowane.

Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach nastąpiła eksplozja w tej dziedzinie. Co dwa dni generujemy tyle danych, ile zebraliśmy od początku świata do 2000 r.

Ilość, szybkość i różnorodność

Rzeka danych płynie dzień i...

14403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]