Reklama

Kościół w pandemii, w sieci i w kryzysie

Kościół w pandemii, w sieci i w kryzysie

30.06.2021
Czyta się kilka minut
Katolicy w Polsce wracają – przynajmniej na chwilę – do funkcjonowania bez sanitarnych obostrzeń po ponad roku duszpasterstwa online. A także roku wstrząsów: z kolejnymi wychodzącymi na jaw przypadkami molestowania i karami dla biskupów. Co się zmieniło? Czego wspólnoty wiernych się nauczyły? Kto w Kościele zyska, a kto straci na pandemii? I czy nowe doświadczenie zmieni Kościół na lepsze? Z Piotrem Sikorą, autorem raportu pt. „Nowy zasięg Kościoła”, rozmawia Michał Kuźmiński
Niedziela po zniesieniu dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy, Tyniec, czerwiec 2021 r. / fot. Jacek Taran dla TP

Posłuchaj

C

Chodziliśmy do kościoła, bo tak się robiło, bo taka była tradycja, a teraz nagle zostaliśmy z tego wytrąceni, a do tego jeszcze okazało się, że obraz Kościoła jest inny niż wielu z nas się wydawało – wszystko to zmusi wielu ludzi do przemyśleń i dokonania świadomych wyborów – mówi w tym odcinku Podkastu Powszechnego teolog i dziennikarz Piotr Sikora. – Podejrzewam, że ze statystycznego punktu widzenia będzie się to wiązało z jeszcze większym tąpnięciem frekwencji w kościelnej wspólnocie. Natomiast, i to bardzo chciałbym podkreślić, poza wszelkim dostępem socjologicznym jest kwestia wiary w podstawowym sensie. Przypuszczam, że tak czy inaczej będzie musiała być ona na nowo przemyślana, bo na kilku ważnych poziomach zostaliśmy wytrąceni ze stereotypu”.

Czytaj także:

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawia Michał Kuźmiński. Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter