Reklama

Kościół trwa

Kościół trwa

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Co czeka polski Kościół w 2017 roku?
Z

Zwykle przyszłość jest inna, niż przewidywaliśmy. Można na podstawie obowiązującego prawa kanonicznego przewidzieć np. to, że w 2017 r. osiągnie wiek emerytalny (75 lat) ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser (ur. 27 listopada 1942 r.). Rezygnację z racji wieku złoży także biskup toruński Andrzej Suski (ur. 23 grudnia 1941 r.). Można przewidywać, że jego następcą nie będzie o. Tadeusz Rydzyk (ur. 3 maja 1945 r.), bo biskupów się nie mianuje trzy lata przed emeryturą. Nie da się przewidzieć, kto obejmie te ważne diecezje. Przewodniczący Konferencji Episkopatu i jego zastępca pozostaną ci sami (kadencja obu kończy się w 2019 r.). Grono ordynariuszy będzie prawie niezmienione, więc z pewnością styl myślenia i funkcjonowania instytucjonalnego Kościoła w Polsce się nie zmieni.
Decentralistyczne nastawienie obecnego papieża wyraża się m.in. w akceptowaniu przez Rzym proponowanych przez lokalne episkopaty biskupich kandydatur, co zdaje się wykluczać możliwość większych zmian w naszym Kościele.
Nawoływanie papieża do większej troski o potrzebujących, a także przypomnienie św. Brata Alberta, patrona tego roku, mogą wpłynąć na dalszy rozwój już i tak dość rozwiniętej działalności charytatywnej Kościoła – w tym obudzenie wrażliwości na problem pomocy uchodźcom i imigrantom.
W miastach, gdzie jest wiele kościołów, będzie się nasilało zjawisko churchingu. Coraz więcej będzie szukających takiego kościoła, w którym się czują rozumiani i znajdują to, czego w życiu religijnym potrzebują.
Ustanowiony uchwałą Sejmu Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, rok 2017 będzie okazją do wydania listu pasterskiego biskupów o znaczeniu Jasnej Góry i Kościoła w dziejach Polski. Będą ogólnopolskie obchody, pielgrzymki itp. Nadal jednak rolę jednoczącej naród Jasnej Góry będzie przesłaniać rzucający się w oczy w ostatnich latach związek Jasnej Góry z Radiem Maryja.
No i kto wie, może w wyniku różnych przesunięć personalnych bp Grzegorz Ryś zostanie biskupem Drohiczyna. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]