Reklama

Kościół trwa

Kościół trwa

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Co czeka polski Kościół w 2017 roku?
Z

Zwykle przyszłość jest inna, niż przewidywaliśmy. Można na podstawie obowiązującego prawa kanonicznego przewidzieć np. to, że w 2017 r. osiągnie wiek emerytalny (75 lat) ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser (ur. 27 listopada 1942 r.). Rezygnację z racji wieku złoży także biskup toruński Andrzej Suski (ur. 23 grudnia 1941 r.). Można przewidywać, że jego następcą nie będzie o. Tadeusz Rydzyk (ur. 3 maja 1945 r.), bo biskupów się nie mianuje trzy lata przed emeryturą. Nie da się przewidzieć, kto obejmie te ważne diecezje. Przewodniczący Konferencji Episkopatu i jego zastępca pozostaną ci sami (kadencja obu kończy się w 2019 r.). Grono ordynariuszy będzie prawie niezmienione, więc z pewnością styl myślenia i funkcjonowania instytucjonalnego Kościoła w Polsce się nie zmieni.
Decentralistyczne nastawienie obecnego papieża wyraża się m.in. w akceptowaniu przez Rzym proponowanych przez lokalne episkopaty biskupich kandydatur, co zdaje się wykluczać możliwość większych zmian w naszym Kościele.
Nawoływanie papieża do większej troski o potrzebujących, a także przypomnienie św. Brata Alberta, patrona tego roku, mogą wpłynąć na dalszy rozwój już i tak dość rozwiniętej działalności charytatywnej Kościoła – w tym obudzenie wrażliwości na problem pomocy uchodźcom i imigrantom.
W miastach, gdzie jest wiele kościołów, będzie się nasilało zjawisko churchingu. Coraz więcej będzie szukających takiego kościoła, w którym się czują rozumiani i znajdują to, czego w życiu religijnym potrzebują.
Ustanowiony uchwałą Sejmu Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, rok 2017 będzie okazją do wydania listu pasterskiego biskupów o znaczeniu Jasnej Góry i Kościoła w dziejach Polski. Będą ogólnopolskie obchody, pielgrzymki itp. Nadal jednak rolę jednoczącej naród Jasnej Góry będzie przesłaniać rzucający się w oczy w ostatnich latach związek Jasnej Góry z Radiem Maryja.
No i kto wie, może w wyniku różnych przesunięć personalnych bp Grzegorz Ryś zostanie biskupem Drohiczyna. ©℗

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]