Reklama

Kościół nie pretenduje

Kościół nie pretenduje

18.10.2011
Czyta się kilka minut
Katastrofalne dla Kościoła były nie prześladowania, ale polityczne alianse z ziemskimi władcami. Problem obecności krzyża w Sejmie jest problemem kulturowym, nie religijnym.
P

Postaram się potraktować Janusza Palikota poważnie, bo trudno nie traktować poważnie półtora miliona Polaków, którzy przyjęli hasło "świeckości państwa".

Konkretnie ta świeckość ma polegać na usunięciu religii ze szkół, krzyży z miejsc publicznych, opodatkowaniu księży i liberalizacji obyczajów. Wszystko to już przerabialiśmy. W zakresie obyczajów nieco inaczej, niż proponuje Janusz Palikot, ale np. w sprawie aborcji mieliśmy ustawodawstwo, do przywrócenia którego wzdychają nasi antyklerykałowie. Zastrzegają, że nie zamierzają prześladować czy dyskryminować religii. To też dobrze znamy. Minister spraw zagranicznych ZSRR Andriej Gromyko, przyjęty przez Jana Pawła II 24 stycznia 1979 r., patrząc w oczy papieża powiedział: "że od początku swego istnienia Państwo Radzieckie zapewniało i zapewnia wolność sumienia i wyznania (...) są u nas wierzący i nie stwarza to...

4806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]