Reklama

Kościół nie pretenduje

18.10.2011
Czyta się kilka minut
Katastrofalne dla Kościoła były nie prześladowania, ale polityczne alianse z ziemskimi władcami. Problem obecności krzyża w Sejmie jest problemem kulturowym, nie religijnym.
P

Postaram się potraktować Janusza Palikota poważnie, bo trudno nie traktować poważnie półtora miliona Polaków, którzy przyjęli hasło "świeckości państwa".

Konkretnie ta świeckość ma polegać na usunięciu religii ze szkół, krzyży z miejsc publicznych, opodatkowaniu księży i liberalizacji obyczajów. Wszystko to już przerabialiśmy. W zakresie obyczajów nieco inaczej, niż proponuje Janusz Palikot, ale np. w sprawie aborcji mieliśmy ustawodawstwo, do przywrócenia którego wzdychają nasi antyklerykałowie. Zastrzegają, że nie zamierzają prześladować czy dyskryminować religii. To też dobrze znamy. Minister spraw zagranicznych ZSRR Andriej Gromyko, przyjęty przez Jana Pawła II 24 stycznia 1979 r., patrząc w oczy papieża powiedział: "że od początku swego istnienia Państwo Radzieckie zapewniało i zapewnia wolność sumienia i wyznania (...) są u nas wierzący i nie stwarza to...

4806

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]