Reklama

Ładowanie...

Kościół i nacjonalizm

Kościół i nacjonalizm

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Abp Gądecki zareagował na wydarzenia w Białymstoku, a nie na prowokacje feministek w sprawie aborcji. Rzecznik KEP potwierdził.
Obchody rocznicy powstania ONR w Białymstoku. 16 kwietnia 2016. Fot: Anatol Chomicz / FORUM
K

Ks. Jacek Międlar, młody duszpasterz narodowców, po wzięciu udziału w obchodach 82. rocznicy założenia Obozu Narodowo-Radykalnego w Białymstoku, dostał od przełożonych zakonnych „całkowity zakaz wystąpień publicznych oraz organizowania wszelkiego rodzaju zjazdów, spotkań i pielgrzymek, a także wszelkiej aktywności w środkach masowego przekazu, w tym w środkach elektronicznych”.

Przypomnijmy, że 19 kwietnia członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy odprawił dla członków ONR mszę, a w kazaniu mówił m.in.: „Zero tolerancji dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków. Zero tolerancji dla tego nowotworu. Ten nowotwór wymaga chemioterapii, tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm”. Po mszy narodowcy wyszli na ulice Białegostoku i krzyczeli m.in.: „My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów".

To nie był pierwszy tego typu występ ks. Międlara, jednak dopiero teraz jego działalność spotkała się ze stanowczą reakcją kościelnych władz. Nie tylko bezpośrednich przełożonych duchownego, ale również przedstawicieli Episkopatu.

Kuria w Białymstoku: „Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej. Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm”.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP: „Wyrażam zdecydowaną dezaprobatę dla wykorzystywania świątyni do głoszenia poglądów obcych wierze chrześcijańskiej”.

Abp Wojciech Polak, prymas Polski: „Kościół nie jest miejscem, nie może być miejscem, w którym głosi się tego typu sytuacje podziałów, nienawiści czy złości”.

Ks. Kryspin Banko ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy: „Stanowczo oświadczam, że nasze Zgromadzenie nie popierało i nie popiera wszelkiego rodzajów ruchów skrajnie nacjonalistycznych”.

Jednak wraz z krytyką działalności ks. Międlara pojawiły się także głosy wsparcia.

Ks. Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy: „Wbrew temu, co głoszą potwarcy, ks. Jacek mówi językiem miłości".

Jan Pospieszalski, publicysta: „Ten ksiądz bardzo dobrze służy Kościołowi. On niesie Ewangelię młodym ludziom, nawołuje do ciężkiej pracy nad sobą, nad swoimi cnotami”.

Pospieszalski sugerował nawet, że cytowane wyżej oświadczenie przewodniczącego KEP dotyczy nie zdarzeń w Białymstoku, tylko prowokacji feministek, które kilka dni wcześniej wychodziły z niedzielnych mszy w proteście przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

– Abp Gądecki odniósł się do wydarzeń się w Białymstoku – rozwiewa wątpliwości rzecznik prasowy KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Mimo jednoznacznej reakcji hierarchów może się okazać, że to nie koniec sprawy.

Zakaz dla ks. Międlara to przyznanie się do porażki przede wszystkim jego przełożonych, którzy jeszcze w seminarium powinni zauważyć kłopot z głoszonymi przezeń poglądami, a później zbyt opieszale reagowali na jego występy podczas kolejnych demonstracji. Inny problem to zwiększająca się grupa duchownych głoszących szowinistyczne poglądy. Jest w końcu pytanie, jaki los spotka teraz młodego zakonnika. Jego zwierzchnicy dali do zrozumienia, że w Kościele nie ma miejsca na nacjonalizm. Jeśli ks. Międlar tego nie zrozumie, nałożone na niego zakazy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a on sam, dla środowisk, które wspierał, stanie się „prześladowanym bohaterem”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]