Reklama

Kościół i feministki

Kościół i feministki

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Red. Józefa Hennelowa w felietonie “Myślenie (poważnie) życzeniowe" (“TP" nr 50/03) ubolewa, że biskupi z Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu nie przyjęli rządowej propozycji, aby podczas następnego posiedzenia Komisji spotkać się ze środowiskiem feministek, proponujących ułatwienia w zabijaniu życia poczętego oraz legalizację związków homoseksualnych. Wyraża przy tym osobiste przekonanie, że mogłaby to być “prawdziwa rozmowa duszpasterska, czyli taka, gdzie poszukuje się człowieka, a nie go ściga". Ponieważ ode mnie pochodzą sformułowania uznane przez Autorkę za “upokarzające" dla feministek, pragnę wyjaśnić, że biskupi wchodzący w skład Komisji są otwarci na propozycję rozmów duszpasterskich z każdym z zainteresowanych środowisk. Nie widać jednak racjonalnych powodów, dlaczego rozmowy duszpasterskie miałyby być prowadzone w Urzędzie Rady Ministrów przy asyście członków rządu. Wzniosły cel nie uświęca niewłaściwych środków.
S

Sama Autorka zdaje się uznawać ten ostatni wniosek, gdy zauważa, że może by jednak spotkania nie robić “na obradach Komisji Wspólnej". Jaki sens mają jednak wtedy jej pozostałe rozważania, skoro propozycja rządowa dotyczyła jedynie najbliższych obrad Komisji Wspólnej? Rozważania te tworzą klimat nieuniknionej opozycji między Kościołem hierarchicznym a środowiskami kobiecymi. Tymczasem właśnie podczas obrad Komisji abp Tadeusz Gocłowski argumentował, że sugerowane spotkanie miałoby sens dopiero wtedy, gdyby zaprosić do udziału w nim także inne środowiska kobiece, spoza kręgów autorek nowych projektów prawnych. Spotkania takie nie są czymś nadzwyczajnym w polskim Kościele. Przed rokiem, w dyskusji u lubelskich dominikanów prowadzonej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, dyskutowano o katolickim feminizmie przy udziale wielu znanych i cenionych pań. We wrześniu 2004 r., podczas II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w KUL, w panelowej dyskusji o kobietach w polityce i kulturze weźmie udział m.in. Janne Matlary, była minister spraw zagranicznych Norwegii i autorka książki “Nowy feminizm". Obawiam się tylko, że nie będzie można wtedy napisać za panią Hennelową, że jest to spotkanie “przedstawicieli Kościoła... ze środowiskami feministycznymi". Uczestniczki spotkania nie widzą bowiem podstawy do wprowadzania programowej opozycji między środowiskami kobiecymi a Kościołem.

Abp JÓZEF ŻYCIŃSKI, metropolita lubelski

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]