Reklama

Kościół bez proroków

Kościół bez proroków

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Według Jarosława Gowina, w Polsce zanika katolicyzm otwarty, a trzy lata temu do uchwalenia jego projektu ustawy o in vitro zabrakło tylko poparcia Kościoła.
W

W opublikowanej 30 lipca rozmowie z Tomaszem Królakiem z Katolickiej Agencji Informacyjnej, Jarosław Gowin uznał jednak, że stanowisko Kościoła ws. in vitro jest dziś bardziej elastyczne niż w czasach poprzedniej kadencji. „Mam wrażenie, że nastąpiła wyraźna zmiana nastawienia, tzn. wielu ludzi Kościoła inaczej definiuje to, co realne. (...) W społeczeństwie tak spluralizowanym, jak polskie zakaz [in vitro] jest niemożliwy i nikomu nie uda się go wprowadzić”.

Minister sprawiedliwości w rządzie PO-PiS przyznał, że gdyby w czasie poprzedniej kadencji Kościół poparł jego propozycję, dziś prawdopodobnie byłaby już ona obowiązującym prawem. „Zaraz po tym, jak przedstawiłem swój projekt, w grudniu 2008 r., był taki moment, że wszystko zależało od poparcia Episkopatu, bo gdyby nie to, że z jednej strony atakowały mnie środowiska lewicowo-liberalne, a z drugiej strony pojawiły się...

2652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]