Reklama

Ładowanie...

Kopiuj, wklej, zrezygnuj

Kopiuj, wklej, zrezygnuj

13.09.2018
Czyta się kilka minut
Po publikacjach „Tygodnika Powszechnego” Sabina Zalewska przestała być kandydatką na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka.
Artykuł Anny Golus "Kopiuj, wklej, przylej" w "TP" nr 35/2018
Artykuł Anny Golus "Kopiuj, wklej, przylej" w "TP" nr 35/2018
J

Jak twierdzą źródła Polskiej Agencji Prasowej w PiS, we środę wieczorem Zalewska przesłała do marszałka Sejmu pismo, w którym zrezygnowała z ubiegania się o funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Wcześniej odbyło się wysłuchanie kandydatów na to stanowisko przez sejmowe komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży, zakończone nieudzieleniem poparcia żadnemu z nich (oprócz zgłoszonej przez PiS Zalewskiej byli to, popierana przez PO, Nowoczesną, PSL i liczne organizacje pozarządowe Ewa Jarosz, oraz kandydat Kukiz'15 Paweł Kukiz-Szczuciński).

Przypomnijmy, że w sierpniu na łamach „Tygodnika Powszechnego” ukazał się artykuł Anny Golus „Kopiuj, wklej, przylej”, w którym oprócz analizy poglądów Sabiny Zalewskiej na temat wychowania dzieci i samego urzędu Rzecznika znalazły się także świadectwa licznych plagiatów, popełnianych przez nią w publikacjach naukowych (pewien artykuł byłej już kandydatki na RPD skonstruowany był w następujący sposób: pierwsze trzy linijki pochodziły z tekstu jednej autorki, kolejne trzy napisała sama Zalewska, dalej szły ok. 4 strony z tekstu drugiej autorki, ok. 4 strony z tekstu autorki trzeciej, jeden akapit Zalewskiej, półtorej strony pierwszej autorki i na koniec 4,5 linijki Zalewskiej, która podpisała się pod całością; na 10,5 strony w formacie PDF, 10 było plagiatem).

Na trop stosowanych przez Sabinę Zalewską zabiegów z tekstami innych autorów wpadł korektor „TP” Grzegorz Bogdał, który w pierwotnej wersji artykułu Anny Golus – chcąc sprawdzić, czy błąd w cytacie z Zalewskiej został wprowadzony niechcący, czy znajduje się w oryginale – znalazł ów cytat w internecie, tyle że w pracy podpisanej innym nazwiskiem. Analiza kolejnych publikacji kandydatki PiS na RPD doprowadziła do miażdżących konkluzji: Zalewska kopiowała nawet teksty z przeznaczonych dla rozleniwionych uczniów szkół średnich stron Bryk.pl i Ściąga.pl.

Późniejsze tłumaczenia Zalewskiej (powtarzane również wczoraj na wysłuchaniu przez komisje sejmowe) nie były wiarygodne: twierdziła, że autorzy „TP” analizowali zamieszczone na jej stronie internetowej szkice tekstów, a nie oryginały (co nie było prawdą – redakcja „Tygodnika” sprawdzała również oryginały), a także że wszystkie jej artykuły w czasopismach naukowych były recenzowane. Tłumaczenia te – jak pisała w kolejnym tekście, „Błędy plagiatorskie”, Anna Golus – kompromitowały ją jeszcze bardziej i w efekcie podczas wczorajszego sejmowego głosowania otrzymała najmniejsze poparcie: „za” głosowało zaledwie dwóch posłów. Na macierzystej uczelni Sabiny Zalewskiej, UKSW, rzecznik dyscyplinarny po publikacjach „TP” rozpoczął postępowanie wyjaśniające.

Czytaj także:

Anna Golus: Kopiuj, wklej, przylej

Anna Golus: Błędy plagiatorskie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]