Reklama

Konkordat zdał egzamin

Konkordat zdał egzamin

20.02.2008
Czyta się kilka minut
Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską został podpisany 28 lipca 1993 r., ale ratyfikowali go Jan Paweł II (w Watykanie) i prezydent Aleksander Kwaśniewski (w Warszawie) dopiero 23 lutego 1998 r. - dziesięć lat temu.
O

Opóźnienie wywołane było "zimną wojną religijną": ratyfikację poprzedzały złowieszcze przepowiednie wtargnięcia kleru w życie publiczne, oskarżenia o niesprawiedliwe uprzywilejowanie Kościoła itd. Z perspektywy lat można stwierdzić płonność tamtych obaw, a nawet powiedzieć więcej: w kwestiach spornych między państwem a Kościołem konkordat okazał się dobrym punktem odniesienia. Oczywiście, różnice w ocenie poszczególnych problemów są i będą nieuniknione. Dyskusji i napięć nie da się uniknąć. Cechą państwa wolnego jest jednak zapewnienie narzędzi do ich rozwiązywania - a umowa konkordatowa okazała się po prostu jednym z nich. Dziesięć lat, które upłynęło od ratyfikacji tego dokumentu, pozwala skonstatować, że zdał on egzamin.

799

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]