Reklama

Duma i wstyd

Duma i wstyd

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Konflikt między Kościołem a rządem socjalistów może wydawać się czymś wyjątkowym, szczególnie po spokojnym ośmioletnim okresie sprawowania władzy przez Partido Popular. Tymczasem jest to powrót do sporów trwających od dwóch wieków, a dotyczących miejsca Kościoła w państwie i społeczeństwie hiszpańskim.
D

Dzięki konkordatowi z 1753 r., rozszerzającemu i tak już znaczne zwierzchnictwo Korony nad Kościołem, król Karol III z dynastii Burbonów mógł wykorzystać kler do reformowania państwa, odnawiając przy okazji Kościół (np. przez likwidację budzących zdumienie w całej Europie praktyk dewocyjnych). Próby ocalenia zachwianej równowagi w stosunkach Kościół-państwo zakończyły się likwidacją Towarzystwa Jezusowego i upokorzeniem nieposłusznych biskupów.

Liberałowie, po objęciu władzy w latach 30. XIX wieku, początkowo starali się kontynuować politykę władców oświeceniowych, nie rozumiejąc zmian zaszłych w Kościele na skutek wojny z Napoleonem. Z kolei Kościół nie pojął, że w ciągu kilkunastu lat zmagań z Francuzami i prób restauracji władzy absolutnej, społeczeństwo hiszpańskie przeszło wielki proces emancypacji. Postawienie wszystkiego na jedną kartę - karlistów,...

18767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]