Reklama

Ładowanie...

Koniec mitu

01.12.2009
Czyta się kilka minut
Czy katastrofa Newskiego Ekspresu Moskwa-Petersburg to koniec mitu o stabilnym państwie? Jako przyczynę tragedii "Newskiego" wysuwa się zamach. Z dziwną pewnością siebie śledczy wyznaczyli na sprawców nacjonalistów lub kaukaskich wahhabitów, choć eksperci wątpią co do natury wypadku (czemu wykluczono przyczyny techniczne?).
C

Choć Kreml oficjalnie zakończył "operację antyterrorystyczną" na Kaukazie, nie jest tam spokojnie. Terroryści kaukascy są "dyżurnymi sprawcami" wszystkiego, co w Rosji wybucha. Na tym etapie trudno wykluczyć, trudno potwierdzić. A o nacjonalistach wiele się ostatnio mówi; z tego środowiska mieli się wywodzić zabójcy adwokata-antyfaszysty i dziennikarki. Może to świadczyć, że "sterowany faszyzm" wymknął się spod kontroli i morduje już nie tylko gastarbeiterów, lecz występuje przeciw "reżimowi". Na drugim biegunie możliwych wyjaśnień jest sterowana akcja: wstrząs, dający władzom pretekst do przykręcenia śruby. Gdy patrzy się na historię zamachów w ostatniej dekadzie, widać, że wszystkie te tragedie posłużyły władzy do ograniczania swobód.

Tragedia na torach zdarza się w czasie, gdy z łamów gazet nie schodzą publikacje o przestępstwach milicjantów. Niedawno szef...

1264

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]