Reklama

Koniec legendy

Koniec legendy

13.02.2005
Czyta się kilka minut
Wizja marzyciela: Drezno, jakim było kiedyś? Metropolia sztuki, miasto operowych premier? Perła niemieckiego baroku, zwana Florencją Północy? Stojąc dziś na prawym brzegu Łaby, można na chwilę ulec iluzji: panorama miasta, jaką uwiecznił kiedyś Canaletto, nadworny malarz drezdeńskiego dworu, wydaje się trwać w niezmienionym kształcie.
P

Patrząc od prawej strony, widzimy fragment Opery, schowanej za bryłą katolickiego Hofkirche (Kościoła Pałacowego), obok zamek saskich elektorów, dalej Taras Brühla z gmachami galerii - wszystkie budowle, zniszczone w 1945 r., zrekonstruowano jeszcze w komunistycznej NRD. W ostatnich latach doszła potężna, górująca nad całą panoramą kopuła ewangelickiego Kościoła Mariackiego (Frauenkirche), którego odbudowa dobiega końca, finansowana przez datki z Niemiec i z wielu krajów Europy, w tym z Wielkiej Brytanii.

A jednak to tylko fasada. Już krótki spacer po tym, co kiedyś było Starym Miastem - czyli poniekąd wejście za kulisy - uświadamia, że przepiękna panorama Drezna, którą można podziwiać z prawego brzegu Łaby, to iluzja. Owszem, stoi Zamek i Opera, stoi na nowo Frauenkirche - ale to wszystko. Stare Drezno, niegdyś jedno z najpiękniejszych miast Europy, zniknęło...

14087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]