Reklama

Koniec końców

Koniec końców

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Przysłano mi nową książkę Francisa Fukuyamy i zbiegło się to akurat z wydarzeniami w Madrycie. Terrorystyczny atak spowodował nagły zwrot polityki hiszpańskiej: demokracja ugięła się przed terrorystami, głos przerażonego ludu rzucił państwo hiszpańskie na kolana przed Al-Kaidą.
W

W świetle tych zdarzeń przeglądałem nowego Fukuyamę. Książka zatytułowana jest w polskim przekładzie “Koniec człowieka"; wydawca, czyli Znak, zaostrzył tytuł, który w oryginale brzmi “Our posthuman future", czyli “Nasza po-człowiecza przyszłość", podtytuł zaś: “Konsekwencje rewolucji biotechnologicznej". Mamy więc do czynienia z dziełem futurologicznym i moim zdaniem podzieli ono los proroctw byłych sław futurologii, takich jak Herman Kahn, albo takich zespołów jak Rand Corporation. Niegdyś bardzo czytane, uległy samodestrukcji, bowiem bieg zdarzeń nie potwierdził przepowiedni.

Jak reflektory auta zwiększającego szybkość zdają się oświetlać nocą coraz mniejszy odcinek jezdni przed samochodem, tak i gwałtowny bieg dziejów utrudnia przewidywanie zachodzących zmian. Biotechnologii bardziej dziś grozi utrupienie w zmaganiach ze światowym terroryzmem, aniżeli...

8566

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]