Reklama

Koncerty o sile opery

Koncerty o sile opery

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Piotr Anderszewski ukazał Mozarta w nowym świetle. Koncerty fortepianowe w jego wykonaniu to muzyka rozsadzająca formalne ramy, pełna migotliwych barw i zmiennych nastrojów.
P

Podczas krakowskiego recitalu Piotr Anderszewski z towarzyszeniem Szkockiej Orkiestry Kameralnej wykonał dwa koncerty fortepianowe Mozarta: B-dur KV 456 i c-moll KV 491. Jednak klucza do zrozumienia jego interpretacji należy szukać w innym gatunku. Jak bowiem głosi sam pianista, koncerty to muzyka operowa.

Teza o podobieństwach koncertów - zwłaszcza ich pierwszych części - i operowych arii brzmi znajomo. Pisali o tym już dwa stulecia temu Bernard Germain de Lacép?de (podobny sposób eksponowania umiejętności solisty) czy Heinrich Christoph Koch - twórca kontrowersyjnej teorii głoszącej, że koncert wywodzi się bezpośrednio z arii. Odłóżmy na bok rozważania, dlaczego akurat to koncert ewoluował z arii, a nie odwrotnie, i spróbujmy zauważyć podobieństwa obu gatunków. Paralelizmy strukturalne, czyli opozycja: solista -orkiestra, wydają się bezdyskusyjne. Mniej...

5629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]