Reklama

Koncert na dwie lewe ręce

Koncert na dwie lewe ręce

27.04.2003
Czyta się kilka minut
Do czerwca przyszłego roku, czyli do zapowiedzianej niedawno daty przyspieszonych wyborów parlamentarnych, trudno będzie rządowi sprawić, by Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej. Lecz wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej, to sukces w zasięgu ręki. Być może historia nie zapamięta tego na długo, ale na pewno zapamiętałaby, za jakiego premiera zmarnowaliśmy tę historyczną szansę.
P

Przykład Węgier daje wiele do myślenia: przytłaczająca większość głosowała za wstąpieniem do Unii, lecz do referendum poszła mniejszość uprawnionych. A to kraj, w którym frekwencja wyborcza bywa większa niż u nas. Podobny wynik w Polsce oznaczałby nieważność referendum: sprawa akcesji wejdzie wtedy na drogę parlamentarną. Będzie to kompromitacją rządu i wszystkich sił prounijnych. Ale nie można wykluczyć i tego, że referendum przekreśli możliwość naszego wstąpienia do UE w dającym się przewidzieć terminie. W ten sposób rząd, który uzyskał najlepsze z możliwych do uzyskania warunki wejścia, odnosząc wielki sukces w stosunkach międzynarodowych, może przegrać u siebie w kraju. I nie tylko on byłby przegrany.

Stan wyższej konieczności

Profesor Lena Kolarska-Bobińska, powołując się na badania opinii, zauważa w „Gazecie Wyborczej” (02.04), że są wyborcy,...

9485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]