Reklama

Komisja widmo

Komisja widmo

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Niekonstytucyjność ustawy o Komisji Majątkowej jest oczywista.
A

Aresztowanie Marka P., pełnomocnika Kościoła w pracach Komisji rozpatrującej jego roszczenia majątkowe za mienie utracone, postawiło na nowo problem funkcjonowania tej instytucji. Bo domniemane oszustwa Marka P. to jedno, a istnienie parasądowego organu władzy, arbitralnie władającego nieruchomościami o miliardowej wartości, to drugie. I niewątpliwie ważniejsze.

Komisja Majątkowa została utworzona na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 17 maja 1989 r. Była to ustawa kończąca z trwającą kilkadziesiąt lat dyskryminacją Kościoła przez władze komunistyczne. Problem w tym, że na jej mocy odtąd to Kościół miał być pod wieloma względami uprzywilejowany.

Gest ostatniego PRL-owskiego Sejmu był elementem szerszego zjawiska, nader charakterystycznego dla schyłkowego komunizmu. O ile bowiem u zarania systemu, a szczególnie w okresie...

11090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]