Reklama

Kolej, czyli balast

Kolej, czyli balast

28.01.2013
Czyta się kilka minut
Protesty kolejarzy zorganizowane są z iście zegarmistrzowską dokładnością i marzy się, by równie sprawnie funkcjonowała cała kolej.
P

Protest zaczyna się i kończy zgodnie z rozkładem, jest dobrze zorganizowany, zazwyczaj przebiega bez zakłóceń. Strajk ostrzegawczy przeprowadzony w ubiegłym tygodniu również miał taki przebieg.
Błędem byłoby jednak sprowadzanie go wyłącznie do walki o utrzymanie ulg w przejazdach dla kolejarzy, ich rodzin oraz emerytowanych pracowników spółek. Szeregowy polski kolejarz trawiony jest głęboką frustracją i trzeba przyznać, że ta frustracja ma równie głębokie uzasadnienie. Fatalna efektywność w wydawaniu unijnych pieniędzy na modernizację nie jest winą maszynisty ani konduktora, podobnie jak opóźnienia w remontach, upadłości kolejowych wykonawców czy nieprzyzwoicie wysokie zarobki władz spółki. Kolej, która w tranzytowym kraju, jakim jest Polska, mogłaby być panaceum na wiele bolączek społecznych – choćby zapchane ­TIR-ami drogi – nadal kojarzy się z balastem i zacofaniem. To...

1420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]