Reklama

Kolei katastrofa powszednia

Kolei katastrofa powszednia

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Rację ma pani premier Bieńkowska: taki mamy klimat. Jeśli pogoda źle się nad Polską ułoży, awarie są niemożliwe do uniknięcia. Ostatnie opóźnienia pociągów to efekt nagłej zmiany pogody.
D

Deszcz, po którym przychodzi mróz, oznacza murowane kłopoty, pokrywając kawał kraju trudną do odkucia glazurą. Kolejarze nie są oczywiście wobec niej bezradni – specjalne (i drogie) urządzenia mogą zwiększyć napięcie w trakcji, albo kruszyć lód mechanicznie. 138 spóźnionych pociągów na 4 tysiące to nie jest katastrofa. Choć napomnienia pani premier, która nie może zrozumieć, dlaczego zmarzniętych ludzi w pociągach nie częstuje się ciepłymi napojami, pokazują, że powinna ruszyć w gospodarską podróż po kraju, pociągami Inter Regio na przykład.
W ukraińskich czy rosyjskich pociągach dalekobieżnych w każdym wagonie można poratować się wrzątkiem z samowara. U nas kolejarze wiedzą, że ryzyko awarii zimowej jest poważne, ale nie bardzo kwapią się, by znaleźć choćby minimalne środki zaradcze.
Katastrofa rozgrywa się gdzie indziej. Dobitnie ujawnił ją grudniowy raport Najwyższej...

1924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]