Reklama

Kobietobójstwo

Kobietobójstwo

28.06.2015
Czyta się kilka minut
Claudia Paz y Paz, była prokurator generalna Gwatemali: Kiedy mówimy dziś „feminicidio”, podkreślamy, że morderca zabił, bo jego ofiara była kobietą.
Fot. Prokuratura generalna w Gwatemali
M

MARIA HAWRANEK i SZYMON OPRYSZEK: Rzeczywiście za samo bycie kobietą można w krajach Ameryki Łacińskiej dostać w twarz?

CLAUDIA PAZ Y PAZ: Nie tylko w twarz. Przemoc z powodu płci – fizyczna, seksualna, finansowa – to teraz u nas, w Gwatemali, najczęściej zgłaszane przestępstwo. To wynika z historii i kultury. Do 2008 r. bicie kobiet było u nas zgodne z prawem. Mąż mógł bić żonę do woli, chyba że nie przychodziła do pracy przez dziesięć dni i więcej. Wtedy to już były ciężkie przypadki, choć i tak rzadko wyciągano wobec oprawców konsekwencje.

Pierwszą zmianą, którą wprowadziła Pani jako prokurator generalny Gwatemali, było ustalenie w prawie nowej kategorii: „feminicidio”, czyli kobietobójstwo. Na czym to polega?

„Feminicidio” pokazuje inną formę śmierci i przemocy, w której mamy do czynienia z relacją władzy...

6141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]