Reklama

Kluczowy kwadrans

Kluczowy kwadrans

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Na nizinach wiosna, ale w górach zima w najlepsze. W wyższych partiach potrwa do końca kwietnia, a nawet do maja. Wraz ze wszystkimi swoimi niebezpieczeństwami. W tym z największym: lawinami.
Szkolenie lawinowe z sondami i detektorami lawinowymi na Hali Gąsienicowej w Tatrach, luty 2010 r. Bartek Solik
G

Góry bywają w złudnie wiosennym marcu zdradzieckie. Pokrywa śnieżna robi się niestabilna: w nocy i nad ranem zaśnieżone stoki skuwa silny mróz, za dnia roztapia je słońce. Podczas pierwszego weekendu marca w Tatrach, w wyniku poślizgnięcia i upadku, zginęły aż trzy osoby, a w słowackich Niżnych Tatrach – cztery.

W marcu pokrywa śniegu w Tatrach jest zwykle najgrubsza. Zaczyna się też okres wyjątkowo niebezpiecznych lawin gruntowych, które zdzierają śnieg aż do ziemi, porywając i mieląc wszystko, co napotkają na drodze. – Na wiosnę metr sześcienny śniegu waży od 600 do 800 kg, podczas gdy na początku zimy 30-100 kg – wyjaśnia Adam Marasek, doświadczony ratownik TOPR.

Z tych powodów właśnie w marcu Tatrzański Park Narodowy i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe inaugurują akcję „Lawinowe ABC”, która ma uczyć bezpieczeństwa teraz i w kolejnych sezonach.

...

9119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]