Reklama

Ładowanie...

Klimat śmiertelny dla aktywistów

Klimat śmiertelny dla aktywistów

03.10.2022
Czyta się kilka minut
W roku 2021 na całym świecie zamordowano 200 aktywistów działających na rzecz ochrony środowiska.
PIXABAY
N

Najwięcej, bo 54 osoby, zginęły w Meksyku – podaje organizacja Global Witness, która takie prześladowania monitoruje od dziesięciu lat. W 2021 r. ponad trzy czwarte morderstw miało miejsce w Ameryce Południowej, co jest regułą od dekady. W niechlubnej statystyce prowadzą zatem – licząc w skali całej tej dekady – Brazylia (342 ofiary) i Kolumbia (322), trzecie są Filipiny (270).

„Większość tych zbrodni dzieje się w miejscach, gdzie władza nie sięga; są popełniane na tych, którzy pod wieloma względami nie mają na nic wpływu” – czytamy w raporcie. Wśród zamordowanych i zaginionych raczej nie znajdziemy wysoko postawionych pracowników znanych międzynarodowych organizacji. Zabija się tych, o których nikt się nie upomni. Zwłaszcza, jeśli broniąc swojej ziemi, stają się przeszkodą w budowie nowej kopalni, wycince lasu pod plantację palmowców lub budowie elektrowni wodnej (te branże są powiązane z największą liczbą morderstw).

Ponad 40 proc. ofiar pochodziło z rdzennych społeczności, które stanowią tylko 5 proc. populacji na świecie. Wiele z nich to drobni rolnicy zawadzający wielkim interesom, zdarzają się też strażnicy parków narodowych. Niestety okupione krwią surowce i towary można bez problemu sprzedać na całym świecie.

Autorzy raportu Global Witness od lat apelują o prawo zmuszające firmy do rzetelnego sprawdzania, co, od kogo i jakim kosztem kupują. Na razie jednak kapitalizm woli nie patrzeć na ten tragiczny i ciągle rosnący rachunek. W ciągu ostatnich 10 lat za walkę o środowisko i własną ziemię zamordowano łącznie 1733 osoby. Co dwa dni jedną. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]