Reklama

Klaus: dla każdego coś niemiłego

Klaus: dla każdego coś niemiłego

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Nowy czeski premier Jiří Paroubek nie jest zbyt znany. W socjaldemokracji (ČSSD) był politykiem drugiej linii. Nie wsławił się dotąd obrażaniem przeciwników; robi wrażenie człowieka dojrzalszego od poprzednika. Już uczucie ulgi po odejściu Stanislava Grossa działa na jego korzyść, a fakt, że po skandalu z tajemniczym finansowaniem mieszkania Grossa udało się utrzymać koalicję, która posiada w parlamencie większość jednego głosu, też może działać uspokajająco.
W

W aferze wokół mieszkania poprzedniego premiera nadal wiele zostaje do wyjaśnienia. Szef chadecji (KDU-ČSL) Miroslav Kalousek atakował Grossa przybierając pozę Katona, lecz finansowanie mieszkania samego Kalouska jest podejrzane o wiele bardziej. Większość mediów tego faktu nie podkreśla - na czeskich salonach wypada być “na prawo", a więc socjalista z definicji jest mniej godny zaufania. Tylko nieliczni wnikliwi komentatorzy wysuwają hipotezę, że prawdziwym powodem rządowego kryzysu była przygotowywana przez Grossa prywatyzacja czeskiego Telecomu. Jeżeli upadłby rząd, przeprowadzałaby ją już następna koalicja - prawdopodobnie centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), której ojcem-założycielem jest Václav Klaus, oraz właśnie chadecji. Jedna z ostatnich wielkich prywatyzacji była łakomym kąskiem. Mimo perturbacji Telecom udało się jednak dobrze sprzedać....

2454

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]