Reklama

Klasztory i węgielnica

Klasztory i węgielnica

17.12.2018
Czyta się kilka minut
Spalona ziemia (patrz Teatr Polski we Wrocławiu), fatalne decyzje personalne albo inicjatywy z góry skazane na klęskę, jak otrąbiony właśnie kwartalnik literacki „Napis” – tak często wyglądają efekty działań resortu kultury.
W

W kwestii dziedzictwa bywa lepiej. 10 grudnia prezydent Andrzej Duda ogłosił uznanie czternastu kolejnych zabytków za Pomniki Historii. Była gala pod hasłem „100 Pomników Historii na 100-lecie odzyskania niepodległości”, choć zabytków wyróżnionych tym tytułem jest już 105. Ale nic to – ważne, że wybór przedni. Od kolegiaty i grodziska w Wiślicy, przez Stary Sącz z klasztorem klarysek, Przemyśl ze staromiejskimi kościołami i twierdzą, kolegiatę w Pułtusku, drewniany kościół pielgrzymkowy św. Anny w Olesnie i sienkiewiczowski Oblęgorek, po kościół św. Rocha, białostockie arcydzieło modernizmu autorstwa Oskara Sosnowskiego, i Stocznię Gdańską. Znalazł się też na liście neoklasyczny pałac w Dobrzycy, zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego na nietypowym planie – wedle niektórych chodzi o masońską węgielnicę... Nareszcie pluralizm! ©℗

Czytaj także: Stanisław Mancewicz: O pisarstwie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]