Reklama

Kilka myśli, co nie nowe

Kilka myśli, co nie nowe

04.07.2006
Czyta się kilka minut
"Bądźmy realistami - apelują często zwolennicy badań na ludzkich zarodkach. Realizm skłania mnie do przypuszczenia, że kontrowersyjne badania będą nadal prowadzone. W niczym jednak nie zmienia to ich natury.
E

Etycy porównywani bywają do gapiów, którzy gromadzą się wokół zaistniałego już wypadku, głośno komentując okoliczności jego zajścia. Rzeczywistość wyprzedza ich moralne dywagacje, oni sami zaś - zaskoczeni i bezradni wobec nieoczekiwanych problemów - nieporadnie próbują uczynić zadość społecznym oczekiwaniom na "moralne ekspertyzy". W tej odsyłającej etyków na wcześniejszą emeryturę postmodernistycznej wizji filozofii moralności jest trochę prawdy, szczególnie jeśli wizję tę odniesiemy do debat toczonych wokół moralnie kontrowersyjnych osiągnięć współczesnej nauki, ostatnio najczęściej wokół szeroko pojętej biologii.

Osiągnięcia naukowe zawsze będą wyprzedzać refleksję etyczną, co wcale nie znaczy, że ta ostatnia jest nieprzygotowana na nowe wyzwania. Wybitny niemiecki filozof, Robert Spaemann, we wstępie do książki "Szczęście i życzliwość" uprzedza...

20352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]