Reklama

Każdy może być ofiarą

Każdy może być ofiarą

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Istniejąca od 1956 r. Republika Sudanu (największy kraj Afryki, w którym na ponad 2500 tys. km kw. mieszka niecałe 30 mln osób) od początku niepodległości jest wstrząsana konfliktami - głównie między arabskimi muzułmanami z Północy a chrześcijańsko-animistyczym Południem. W wojnie domowej zginęło dwa miliony osób, a pięć milionów zostało bez dachu nad głową.
W

W 2002 r. rząd zawarł układ pokojowy z Południem. Rok później powstanie wywołali Afrykanie z Darfuru, protestując przeciw wieloletniej marginalizacji i pominięciu przy podpisaniu układu pokojowego. Obecny kryzys - organizacje praw człowieka mówią o katastrofie humanitarnej - jest wynikiem nie tyle krwawej rozprawy władz z powstańcami, co planowanej i bezwzględnie realizowanej czystki etnicznej. W ciągu półtora roku w 3,5-milionowym Darfurze zginęło ok. 30 tys. osób, a 1,2 mln stało się uchodźcami. Mieszkają w 129 obozach na terenie Darfuru i Czadu.

MATEUSZ FLAK: - Czy w sudańskim Darfurze trwa ludobójstwo?

LESLIE LEFKOW: - W Human Rights Watch nie nazywamy tych wydarzeń ludobójstwem. Nie mamy dowodów na to, by używać takiego terminu. Dyskusja czy mamy do czynienia z ludobójstwem, czy nie, nie powinna...

9282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]