Reklama

Ładowanie...

Prawie wszystko zgodnie z planem

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.06.2019
Czyta się kilka minut
Postawieni przed zadaniem wyboru nowego przywódcy, Kazachowie wybrali w zeszłą niedzielę tego, którego na swojego następcę namaścił jego poprzednik – Nursułtan Nazarbajew, pierwszy prezydent i ojciec założyciel stepowej republiki.
Prezydent-elekt Kasym Tokajew podczas składania przysięgi w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu, 12 czerwca 2019 r. / Fot. Alexei Filippov / AP/Associated Press/East News
Prezydent-elekt Kasym Tokajew podczas składania przysięgi w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu, 12 czerwca 2019 r. / Fot. Alexei Filippov / AP/Associated Press/East News
N

Nazarbajew tak właśnie to sobie zaplanował, gdy w marcu ustępował ze sprawowanego od ponad ćwierćwiecza prezydenckiego urzędu. Świadomy, że lat mu nie ubywa, a sił nie przybywa, długo przymierzał się do sukcesji, która nie zburzyłaby zaprowadzonych przez niego porządków, nie zagroziła bezpieczeństwu i dobrobytowi jego rodziny ani władzy politycznej elicie, którą wychował. Plotkowano w Kazachstanie, że na dziedziczkę stary władca wychowuje najstarszą z trzech córek, Darigę, ale gdy w końcu, w marcu, dobiegający osiemdziesiątki Nazarbajew ogłosił, że ustępuje, na swojego następcę i tymczasowego prezydenta wyznaczył – zgodnie z konstytucją – przewodniczącego Senatu, 66-letniego Kasyma-Żomarta Tokajewa.

Ten, nie czekając do końca upływającej dopiero za rok kadencji Nazarbajewa, już w kwietniu wyznaczył nowe wybory z terminem na początek czerwca. Tłumaczył, że chce w ten sposób...

9907

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]