Reklama

Katolicy w Rosji: nowy rok, stare problemy

Katolicy w Rosji: nowy rok, stare problemy

19.01.2003
Czyta się kilka minut
Najpierw kolejne oskarżenia ze strony moskiewskiej Cerkwi, później życzenia świąteczne od prezydenta Putina, wreszcie przyjazd nowego nuncjusza - tak katolikom w Rosji upłynął kolejny tydzień.

„Miniony rok zaznaczył się gwałtownym pogorszeniem stosunków z Kościołem rzymskokatolickim” - powiedział zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego Aleksy II w wywiadzie dla stołecznego dziennika związków zawodowych „Trud”. Odpowiedzialnością za kryzys patriarcha obarczył Watykan, który w lutym 2002 r. podniósł dotychczasowe cztery administratury apostolskie w Rosji do rangi diecezji. Aleksy II zarzucił Stolicy Apostolskiej, że postawiła Cerkiew przed faktem dokonanym, choć takie zagadnienia „wymagają poważnego wstępnego omówienia” (nuncjusz w Moskwie poinformował wcześniej metropolitę Cyryla o planowanych zmianach - red.). Zdaniem patriarchy postępowanie Watykanu „ponownie ujawniło strategię natrętnego misjonarstwa wśród narodów prawosławnych”. Także z winy katolików „niestabilna sytuacja utrzymuje się nadal na Ukrainie, gdzie w niedopuszczalny sposób uszczupla się prawa naszych...

4754

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]