Reklama

Kaszubski pielgrzym

Kaszubski pielgrzym

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Kiedy wyrusza do Rzymu, wie dwie rzeczy na pewno: że na plac św. Piotra dotrze za 52 dni. I że będzie miał wtedy długą brodę.
Krzysztof Meyer podczas jednej z pieszych pielgrzymek przez Europę Fot. Archiwum prywatne
W

W pradolinie Łeby, gdzie lipy, klony i buki chylą korony nad wodami rzeki, stoi kościół pod wezwaniem św. Piotra w Bożympolu Wielkim. Droga do niego wiedzie przez mostek, pod którym wzbiera szybki nurt Łeby. Przed świątynią leży głaz upamiętniający malowniczy drewniany kościółek ryglowy, który ufundował w 1673 roku legendarny na Pomorzu ród Wejherów. Kościółek górował nad parkiem do 2004 roku, później został przeniesiony do skansenu kaszubskiego we Wdzydzach Kiszewskich.
To właśnie z tego miejsca, w pierwszą sobotę lipca, Krzysztof Meyer wyrusza na kolejną pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Przedtem żegna się jeszcze ze swoimi znajomymi z niewielkiej wioski na Kaszubach, a także z proboszczem Franciszkiem Formelą. I idzie na mszę.
Potem wie na pewno tylko dwie rzeczy: że na plac św. Piotra dotrze za jakieś pięćdziesiąt dwa dni i że będzie miał wtedy długą brodę, bo podczas...

8759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]