Reklama

Karta na stół

Karta na stół

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Krytycy Karty Praw Podstawowych przytaczają zapisy, które nie istnieją istraszą konsekwencjami, które pojawić się nie mogą. Co myśli oniej Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej?.
-

---ramka 555716|lewo|1---Warto przypomnieć historię powstania Karty. Ważne są w niej nie tylko daty, ale przede wszystkim duch i atmosfera, w jakiej narodził się pomysł jej spisania - a te miały swoje źródło w przemianach politycznych zapoczątkowanych upadkiem komunizmu. O roli "Solidarności" w tym procesie nie ma potrzeby nawet wspominać. Wystarczy przeczytać Kartę, by odkryć w niej ducha polskiej niezgody na totalitaryzm.

Powstanie Karty powitał też Kościół, a papież Jan Paweł II przyglądał się uważnie temu, co miało tam być zapisane. Formalnie decyzję o stworzeniu tego dokumentu podjęła Rada Europejska w Kolonii w 1999 r.: mijało 10 lat od upadku Muru Berlińskiego i powstania pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce. Oba wydarzenia wspominano w Kolonii. Europejscy przywódcy czuli się zobowiązani otrzymanym spadkiem: odzyskaniem wolności przez narody i ...

7637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]