Reklama

Kariera pod mikroskopem

Kariera pod mikroskopem

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Od niemal 20 lat rozpalały wyobraźnię mikrobiologów. Początkowo wątpiono w ich istnienie, potem przyjęto je z entuzjazmem. W końcu nanobakterie okazały się być czymś zgoła innym, niż się spodziewano.
Kolonia nanobakterii w 35 tysięcznym powiększeniu / courtesy www.microscopy-uk.org.uk
P

Pod koniec lat 80. dwoje badaczy z fińskiego Kuopio, E. Olavi Kajander i Neva Çiftçioglu, zauważyło, że coś złego dzieje się z ich hodowlami komórek w laboratorium. Wyglądały nietypowo, nie chciały rosnąć, umierały - pozornie bez powodu. Przyczyną okazały się skażające hodowle tajemnicze mikroskopijne struktury, przypominające wyglądem bakterie. Nie zgadzał się tylko rozmiar - najmniejsza znana bakteria ma średnicę około 300 nanometrów (dla porównania, kropka na końcu zdania ma ok. 500 000 nm), zaś niektóre z obserwowanych struktur liczyły zaledwie 50 nm! Nazwano je "nanobakteriami".

Sekret szkliwa

Kolejne lata odkrywcy spędzili opracowując testy, które pozwoliłyby na ich identyfikację, ustalając skąd biorą się te drobnoustroje, a przede wszystkim - czym właściwie są? Wykazali, że zawierają białka i DNA - podstawowe budulce...

9801

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]