Reklama

O krok za wirusem

O krok za wirusem

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Choć współczesna medycyna dokonuje cudów, nadal pozostaje bezradna wobec zwykłego przeziębienia.
/ rys. Mateusz Kaniewski
P

Przeziębienie (czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych) to najczęstsza z chorób zakaźnych trapiących ludzkość. Statystyczny dorosły człowiek zapada na nie kilka razy w roku, a dzieci nawet częściej. Znanych jest kilkaset wirusów (głównie rinowirusów i koronawirusów), które mogą je wywoływać, i ciągle identyfikuje się kolejne. Każdy w nieco inny sposób wywołuje chorobę, przenosi się i daje nieco odmienne objawy. Należałoby więc mówić nie tyle o jednej chorobie, "przeziębieniu", ale o różnych "przeziębieniach". Wszystkie mają jednak wiele cech wspólnych.

Siedem dni albo tydzień

Choroba zaczyna się, gdy wirus dostaje się do jamy nosowej i gardła, gdzie wnika do wyściełających je komórek nabłonka. Niczym terrorysta wirus przejmuje kontrolę nad komórką i zmusza ją do produkcji swoich kopii, które zarażają kolejne...

9980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]