Reklama

Kapryśna bogini

Kapryśna bogini

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Znamy już książki-finalistki tegorocznej edycji nagrody Nike. Dwa portrety współczesnego świata, będące czymś znacznie więcej niż reportaż (Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego i Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka), zbiory wierszy dwóch poetów, których dzieli niemal pół wieku (Wyjście Tadeusza Różewicza i Cała w piachu Dariusza Suski), wreszcie trzy książki powracające do tematu żydowskiego: imponujące odwagą reportażowe świadectwo Anny Bikont (My z Jedwabnego), proza Hanny Krall wskrzeszająca mikrokosmos pewnej lubelskiej kamienicy i biografię zapomnianej poetki (Wyjątkowo długa linia) oraz świetnie opowiedziana przez Ewę Kuryluk historia rodzinna, której bohaterem tytułowym jest... chomik (Goldi).
L

Literatura to jednak nie skok o tyczce i czegoś takiego jak najlepsza książka minionego roku jednoznacznie wskazać po prostu nie można. Coroczne spory wokół słuszności takiego a nie innego wyboru - ich temperatura pokazuje skądinąd rangę, jaką zyskała sobie nagroda Nike - dotyczą więc w istocie nie tyle wartości konkretnych dzieł, ile kryteriów, jakimi kieruje się jury, czy ważności pewnych zjawisk, są też dla krytykujących okazją do wyrażenia własnego sądu. Ja na przykład żałuję, i to bardzo, że na ogłoszonej w piątek liście nie znalazłem tytułu dla mnie w zeszłym roku najważniejszego: tomu Ryszarda Krynickiego “Kamień, szron". I że nie ma na niej wierszy Julii Hartwig, Krystyny Miłobędzkiej i Tomasza Różyckiego. Niemniej z ciekawością czekam na październikowy finał, pamiętając, że bogini zwycięstwa bywa kapryśna...

891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]