Reklama

Ładowanie...

Kapłani na kozetce

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Kontrowersje, jakie budzą książki Adieu i Trufle Jana Grzegorczyka, odzwierciedlają kłopot z oceną dramatów życiowych księży, które postrzega się wyłącznie w kategoriach zgorszenia. Tymczasem za słabo uświadamiamy sobie, że tożsamość kapłana bywa konstruowana w odpowiedzi na potrzeby wiernych.
Jan Grzegorczyk
W

Wedle psychoanalityków od dzieciństwa dokonujemy eksternalizacji, czyli uzewnętrznienia naszych procesów psychicznych - np. pragnień popędowych, konfliktów czy nastrojów - na obiekty otaczającego nas świata. Tak np. uczucia gniewu i impulsy agresywne powodują u małych dzieci lęk przed potworami, kryjącymi się w ciemności, zaś zabawka może stać się symbolem rodzica czy opiekuna.

Eksternalizacji używamy w celu zrozumienia innych ludzi i sprawdzenia, czy przeżywają świat na sposób podobny do naszego, albo przypisujemy im odpowiedzialność za to, co sami przeżywamy jako konfliktogenne lub bolesne, nie przyznając się jednak do tego. Uzewnętrznienie obejmuje więc szereg procesów psychicznych mogących mieć charakter adaptacyjny lub patologiczny - widocznych zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Cóż jednak wspólnego może mieć psychoanaliza z lekturą “Adieu" i “Trufli"?...

11488

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]