Reklama

Kapitan Nemo

Kapitan Nemo

20.07.2003
Czyta się kilka minut
W

W mojej książce „Abecadło” pod literą „n” napisałem o kapitanie Nemo: „Bojownik o wolność, rozczarowany, melancholijny, jakże romantyczny, taki jest bohater w powieściach Jules'a Verne'a '20 000 mil podmorskiej żeglugi” i 'Tajemnicza wyspa'. Rewolucjonista walczący o wyzwolenie swego kraju - Verne zrobił go Hindusem z arystokratycznego rodu. Po przegranej skorzystał ze swego wynalazku, bo był też genialnym uczonym, i z dala od ludzkości przemierzał oceany swoją łodzią podwodną, Nautilus. Przybrał imię Nemo, co znaczy po łacinie Nikt. Gorzki mizantrop, pozbawiony złudzeń co do ludzkiego gatunku, coraz to ulegał uczuciom litości i współczucia, w „Tajemniczej wyspie' przychodząc z pomocą rozbitkom”.

Na tę charakterystykę kapitana Nemo odezwał się z Nowego Jorku czytelnik mego „Abecadła” w wersji angielskiej, pan Mark Zadrożny, który uznał trafność moich słów, a nawet przyznał mi...

4450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]