Reklama

Kapitalizacja niezadowolenia

Kapitalizacja niezadowolenia

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Tytułowa analogia finansowa używana jest w nauce do opisania mechanizmu wpasowywania się opozycji w konflikty społeczne wywoływane działaniami rządu.
G

Gdy ktoś się nimi czuje pokrzywdzony, opozycja bierze go pod swoje skrzydła. To pomnaża jej siły, czyli rzeczony kapitał polityczny. W domyśle – daje też szansę na odwrócenie decyzji, gdyby po kolejnych wyborach opozycja i rządzący zamienili się miejscami. Ale ten domysł może być bardzo mylący. Na pewno tak jest w przypadku demontażu kapitałowego filaru systemu emerytalnego.
Koalicja PO-PSL wyjątkowo zgodnie poparła taką zmianę, przegłosowując ją w ekspresowym tempie. Partie opozycyjne były zgodnie przeciw. Jednak tylko pozornie ich głos współbrzmiał z obrońcami dotychczasowej formy OFE. Obrońcy tacy nie mogą liczyć, że w przypadku zmiany u władzy dotychczasowy system zostanie przywrócony. Mogą się co najwyżej spodziewać, że zostanie skasowany do reszty.
Wspólnemu wystąpieniu przeciw rządowi wcale to nie przeszkadza. Jedni robią to z nieodpartej potrzeby ekspresji...

1820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]