Reklama

Jutro przyjedzie traktor

Jutro przyjedzie traktor

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Gdy nazbierało mu się gratów, sprzedał je, a pieniądze rozdał. Bo Biblia mówi, że trzeba rozdawać. Poznajcie jedynego księdza katolickiego, który pracuje w Abchazji.
Ksiądz Artur przed kościołem, który właśnie odbudowuje, Suchumi, 2015 r. Fot. Zbigniew Rokita
A

Artur czeka na traktor. 40-letni mężczyzna stoi przed kościołem w Suchumi, stolicy Abchazji. Jest Polakiem; wysłano go tu dwa lata temu, by kontynuował stawianie na nogi jedynej katolickiej parafii w Abchazji – regionie, który po rozpadzie Związku Sowieckiego oderwał się od Gruzji. Tak to już jest: Artura ślą tam, gdzie do zrobienia jest coś trudnego.

Dziś trudne jest wywiezienie gliny. Traktorzyści odmawiali jeden po drugim. Mówili, że za mało tej ziemi, że kurs się nie zwróci. Artur czeka więc, aż obok kościoła ulicą Abazinską przejedzie traktor. Wiadomo, co się wtedy stanie: Artur wybiegnie, zatrzyma go i może się dogadają. Ziemia nie może tu leżeć, zawadza. Robota czeka, kościół trzeba doprowadzić do stanu używalności.
 

Byle nie spotkać wilka
„Albo zostanę świętym, albo wpadnę w depresję” – pomyślał, gdy w 2003 r. przyjechał na Kaukaz (...

9762

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]