Reklama

Joseph Haydn, „Piano Sonatas"

Joseph Haydn, „Piano Sonatas"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
N

Nigdy nie miałem słabości do Haydna. A może szczęścia. Na pierwszym roku studiów właśnie z jednej z jego sonat (nie pamiętam której!) pisałem pracę zaliczeniową. Bez wzruszenia. Może dlatego Haydn kojarzył mi się "szkolnie", beznamiętnie, obco. Jak złe wspomnienie. Ale coś się ruszyło. Coś się stało. Przełom?

Płyt jest dwie, sonat - dziesięć (nr 50, 40, 46, 41, 52; nr 23, 43, 24, 32, 37). Marc--André Hamelin patrzy na nie nie z pozycji wszystkowiedzącego, ale pytającego. Szuka. Odkrywa. Cieszy. W jego grze jest spontaniczność, dzięki której wykonawca nie wpada w powtarzalność i manierę. Jest inwencja, która każe szukać nieoczekiwanego, szczelin, momentów przejścia. Jest delikatność, która owija muzykę mgłą i pozwala jej unosić (siebie, nas). Jest wreszcie żywiołowość, która nadaje utworom odpowiednią dynamikę, siłę, przyciąganie.

A może moja...

2015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]