Reklama

Ładowanie...

Joseph Haydn, „Piano Sonatas"

20.03.2007
Czyta się kilka minut
N

Nigdy nie miałem słabości do Haydna. A może szczęścia. Na pierwszym roku studiów właśnie z jednej z jego sonat (nie pamiętam której!) pisałem pracę zaliczeniową. Bez wzruszenia. Może dlatego Haydn kojarzył mi się "szkolnie", beznamiętnie, obco. Jak złe wspomnienie. Ale coś się ruszyło. Coś się stało. Przełom?

Płyt jest dwie, sonat - dziesięć (nr 50, 40, 46, 41, 52; nr 23, 43, 24, 32, 37). Marc--André Hamelin patrzy na nie nie z pozycji wszystkowiedzącego, ale pytającego. Szuka. Odkrywa. Cieszy. W jego grze jest spontaniczność, dzięki której wykonawca nie wpada w powtarzalność i manierę. Jest inwencja, która każe szukać nieoczekiwanego, szczelin, momentów przejścia. Jest delikatność, która owija muzykę mgłą i pozwala jej unosić (siebie, nas). Jest wreszcie żywiołowość, która nadaje utworom odpowiednią dynamikę, siłę, przyciąganie.

A może moja...

2015

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]